Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 april 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

824 7021  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), 'St. Mare', Segelfartyg till havs, signerad, 29x47

S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:13)

824 7057  Etsning Anders Zorn (1860-1920), 'Balans', (1919), 16, 5 x 11, 6 Hjert&Hjert nr, 287, Asplund nr, 287

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:23)

824 4451  Fåtölj Design: Hans Wegner, Model AP19/PP19 Bamsestolen (Papa Bear)

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:42)

824 7027  Fåtölj Jetson, skinn, design Bruno Mathsson

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:34)

824 5190  Figurin Sent 1800-tal, skuret ben, höjd: 15 + sockel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:21)

824 3311  Flossamatta Märta Måås Fjetterström, "Ängarna", AB MMF, 225x247

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:30)

824 7065  Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), signerad, motivets mått: 27x37

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:50)

824 7037  Kaffekoppar 2 st, 1700-/1800-tal, Frankrike

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:39)

824 7044  Kandelaber Firma Svenskt Tenn, 1925, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:10)

824 7051  Ljuskrona Oscariansk, Fd gas, höjd: 100

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:32)

824 7022  Oljemålning Axel Lind (f. 1907), Kustmotiv, signerad, 46 x 108

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:15)

824 2109  Oljemålning Bo Åke Adamsson (f. 1941), Figurkomposition, Signerad och daterad, pannå 19x25

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:45)

824 7062  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Stadsbild med männinskor, signerad J Webb, 29 x 24

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2013 09:02)

824 7064  Oljemålning Oidentifierad konstnär, omkring 1900, Flicka i landskap, Utställd på Dundee fine art Exhibition, 45 x 57

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:52)

824 5559  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Stående pojke, otydlig signatur möjligen TH ALMA 02, duk 109x58

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:00)

824 7029  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Venedigmotiv, Signerad L Marchant 1875, duk 52x75

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:37)

824 7006  Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Skuta vid Lofoten, signerad, 61x44 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:54)

824 7067  Pallar 1 par, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1999

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:17)

824 7066  Pallar 1 par, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1999

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:27)

824 2496  Pennställ Jugend, Charles Korschmann, Paris, Brons, Gjutarstämpel: Duchet, , höjd: 12

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:30)

824 7043  Sänggavlar 1 par, Design Josef Frank, Bredd: 120

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:30)

824 7042  Skål Rörstrand, Jugend, Nils Emil Lundström, diameter: 28, höjd: 10

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:54)

824 7052  Skåp Design Josef Frank, Mahogny, längd: 122, djup: 41, höjd: 130

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:13)

824 7050  Skrivbord Mahogny, Hjalmar Jackson, längd: 160, djup: 75, höjd: 77

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:25)

824 7018  Skrivbord Rokoko, med senare skiva & bemålning, , längd: 115, djup: 61, höjd: 74

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:23)

824 7045  Skulptur Anders Wissler (1869-1941), Firenze, brons, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:43)

824 7011  Skulptur Johann Maresch, färgad yngling på stol, signerad, , höjd: 26, , längd: 21

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:31)

824 7054  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), 'Mannen med masken' ur serien figurin, Gustavsbergs Studio, 329/1000, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:21)

824 7032  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Fågel, Stengods, Signerad TL, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:35)

824 5576  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), tillskriven, glas, längd: 18 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:33)

824 7017  Spegel Fd Lampett, Hallstämplad, , höjd: 61

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:36)

824 7016  Stolar 6 st, omkring 1800, Bellmanmodell

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:29)

824 7038  Tallrikar 6 st, Kina, 1700-/1800-tal, diameter: 20

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:39)

824 5204  Urna + kopp med fat, empire, höjd: 25

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:38)

824 7014  Väggljusstakar 1 par, nysilver, design Sigurd Persson, , höjd: 32

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:54)

824 7060  Vas Ingeborg Lundin (1921-1992), Ariel, Orrefors, 'Ansiktet', Nr 122 F höjd: 19 cm

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:51)

824 7041  Vas Rörstrand, Jugend, Algot Eriksson, höjd: 21

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:48)

824 7026  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Kraka, Orrefors, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:32)

824 7025  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Kraka, Orrefors, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:27)

824 7036  Vaser 1 par, Kina, antika, emalj, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:22)