824 7021 Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), 'St. Mare', Segelfartyg till havs, signerad, 29x47
S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:13)
824 7057 Etsning Anders Zorn (1860-1920), 'Balans', (1919), 16, 5 x 11, 6 Hjert&Hjert nr, 287, Asplund nr, 287
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:23)
824 4451 Fåtölj Design: Hans Wegner, Model AP19/PP19 Bamsestolen (Papa Bear)
S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:42)
824 7027 Fåtölj Jetson, skinn, design Bruno Mathsson
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:34)
824 5190 Figurin Sent 1800-tal, skuret ben, höjd: 15 + sockel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:21)
824 3311 Flossamatta Märta Måås Fjetterström, "Ängarna", AB MMF, 225x247
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:30)
824 7065 Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), signerad, motivets mått: 27x37
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:50)
824 7037 Kaffekoppar 2 st, 1700-/1800-tal, Frankrike
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:39)
824 7044 Kandelaber Firma Svenskt Tenn, 1925, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:10)
824 7051 Ljuskrona Oscariansk, Fd gas, höjd: 100
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:32)
824 7022 Oljemålning Axel Lind (f. 1907), Kustmotiv, signerad, 46 x 108
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:15)
824 2109 Oljemålning Bo Åke Adamsson (f. 1941), Figurkomposition, Signerad och daterad, pannå 19x25
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:45)
824 7062 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Stadsbild med männinskor, signerad J Webb, 29 x 24
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 april 2013 09:02)
824 7064 Oljemålning Oidentifierad konstnär, omkring 1900, Flicka i landskap, Utställd på Dundee fine art Exhibition, 45 x 57
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:52)
824 5559 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Stående pojke, otydlig signatur möjligen TH ALMA 02, duk 109x58
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:00)
824 7029 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Venedigmotiv, Signerad L Marchant 1875, duk 52x75
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:37)
824 7006 Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Skuta vid Lofoten, signerad, 61x44 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:54)
824 7067 Pallar 1 par, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1999
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:17)
824 7066 Pallar 1 par, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1999
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:27)
824 2496 Pennställ Jugend, Charles Korschmann, Paris, Brons, Gjutarstämpel: Duchet, , höjd: 12
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:30)
824 7043 Sänggavlar 1 par, Design Josef Frank, Bredd: 120
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:30)
824 7042 Skål Rörstrand, Jugend, Nils Emil Lundström, diameter: 28, höjd: 10
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:54)
824 7052 Skåp Design Josef Frank, Mahogny, längd: 122, djup: 41, höjd: 130
S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:13)
824 7050 Skrivbord Mahogny, Hjalmar Jackson, längd: 160, djup: 75, höjd: 77
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:25)
824 7018 Skrivbord Rokoko, med senare skiva & bemålning, , längd: 115, djup: 61, höjd: 74
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:23)
824 7045 Skulptur Anders Wissler (1869-1941), Firenze, brons, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:43)
824 7011 Skulptur Johann Maresch, färgad yngling på stol, signerad, , höjd: 26, , längd: 21
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:31)
824 7054 Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), 'Mannen med masken' ur serien figurin, Gustavsbergs Studio, 329/1000, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:21)
824 7032 Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Fågel, Stengods, Signerad TL, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:35)
824 5576 Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), tillskriven, glas, längd: 18 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:33)
824 7017 Spegel Fd Lampett, Hallstämplad, , höjd: 61
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:36)
824 7016 Stolar 6 st, omkring 1800, Bellmanmodell
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:29)
824 7038 Tallrikar 6 st, Kina, 1700-/1800-tal, diameter: 20
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:39)
824 5204 Urna + kopp med fat, empire, höjd: 25
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:38)
824 7014 Väggljusstakar 1 par, nysilver, design Sigurd Persson, , höjd: 32
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 18:54)
824 7060 Vas Ingeborg Lundin (1921-1992), Ariel, Orrefors, 'Ansiktet', Nr 122 F höjd: 19 cm
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:51)
824 7041 Vas Rörstrand, Jugend, Algot Eriksson, höjd: 21
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:48)
824 7026 Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Kraka, Orrefors, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:32)
824 7025 Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Kraka, Orrefors, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 19:27)
824 7036 Vaser 1 par, Kina, antika, emalj, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 april 2013 20:22)